Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Małgorzata Paździor - Roclawskidata wytworzenia: 2024-09-06
- opublikował: Andrzej Lamparskidata publikacji: 2024-09-06 13:45
Tytuł Projektu:
Dostosowanie systemu kanalizacji deszczowej miasta Grudziądza do zmian klimatu – Etap I
Nazwa Beneficjenta: Miejskie Wodociągi i Oczyszczalnia sp. z o.o.
Zadania, działania, które będą realizowane w ramach Projektu
Projekt obejmuje realizację poniżej wymienionych działań budowlanych w obszarze odwodnienia miasta:
Zad. 1: Odprowadzenie wód opadowych i roztopowych z terenów osiedla przyległego do ulicy Karabinierów w Grudziądzu wraz z budową zbiornika retencyjnego - w ramach przedmiotowej inwestycji w ulicach: Szychowskiego, Ossowskiego, Wróblewskiego, Pietrusińskiego, Drzymały, Gromady Grudziąż, Piłsudskiego, Tysiąclecia, Sambora i Polnej przewiduje się realizację sieci kanałów deszczowych umożliwiających odpływ wód deszczowych i roztopowych, zarówno z samych dróg jak i powierzchni zabudowy jednorodzinnej, parkingów i placów manewrowych. Pojemność zbiornika retencyjnego, czyli obiektu małej retencji wynosi 940 m3. Długość wybudowanej kanalizacji deszczowej będzie wynosić ok. 4004 m, czyli 4,004 km
Zad. 2: Budowa dwóch zbiorników retencyjnych infiltracyjnych wód opadowych oraz budowa dwóch odcinków kanalizacji deszczowej wraz z wylotem do rzeki Wisły w Grudziądzu - kolektory deszczowe w ul. Kalinkowej z odprowadzeniem do rzeki Wisły. Budowa dwóch odcinków kanalizacji deszczowej spowoduje przekierowanie części wód opadowych bezpośrednio do odbiornika, jakim jest rzeka Wisła. Efektem końcowym będzie odciążenie istniejących kolektorów kanalizacji deszczowej w obszarach występowania niekorzystnych zjawisk polegających na niewydolności istniejącego systemu kanalizacji deszczowej podczas występowania długotrwałych deszczów nawalnych, co skutkowało zalewaniem ulic i posesji. Długość wybudowanej kanalizacji deszczowej będzie wynosić ok. 879,00 m, czyli 0,879 km.
Zad. 3: Budowa dwóch zbiorników retencyjnych infiltracyjnych wód opadowych oraz budowa dwóch odcinków kanalizacji deszczowej wraz z wylotem do rzeki Wisły w Grudziądzu (Zadanie 3.1 - Zb1b zbiornik infiltracyjny między ul. Chełmińską i Trasą Średnicową; Zadanie 3.2 - Zb3b zbiornik infiltracyjny między ROD Agromet Unia i ul. Nad Torem) - zadanie polegać będzie na budowie dwóch zbiorników retencyjnych infiltracyjnych wraz z rurociągami doprowadzającymi do nich wody opadowe oraz przelewami awaryjnymi. Dodatkowo wykonane zostaną dwa odcinki kanalizacji deszczowej wraz z wylotem do rzeki Wisły. W przypadku budowy zbiorników retencyjnych infiltracyjnych głównym celem jest przekierowanie do nich wód opadowych z istniejących kolektorów z zamiarem ich zatrzymania i infiltracji do gruntu.
Zad. 4: Rozszczelnienie drogi dojazdowej do garaży w celu zagospodarowania wód opadowych w miejscu występowania opadu.
Projektowane zagospodarowanie ma rozszczelnić place między garażami, które są wykonane z materiałów szczelnych betonowych. Płyty monolityczne typu mon pokrywają powierzchnię między garażami. Celem jest wchłonięcie opadów deszczowych przez zaprojektowaną konstrukcję nieszczelną i przekazanie opadu rodzimemu gruntowi. Projektuje się wyłożyć przestrzeń kostką ażurowa o powierzchni około 587 m2
Grupy docelowe
Grupy docelowe to mieszkańcy Grudziądza, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego.
Działania w projekcie będą skierowane do zróżnicowanych grup docelowych tj.: społeczność lokalna, w tym dzieci i młodzież oraz osoby z niepełnosprawnościami, partnerzy, władze lokalne, podmioty gospodarcze. Działania nie będą dyskryminować ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową oraz rasę, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd lub inne kryterium prowadzące do skutku w postaci tzw. negatywnej dyskryminacji.
Działania informacyjno-promocyjne w projekcie mają na celu promowanie przedsięwzięcia oraz podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Dodatkowo, mają za zadanie uświadomienie zagrożeń związanych ze zmianami klimatu oraz skutkami suszy. Poprzez te inicjatywy planuje się również promowanie świadomego korzystania ze środowiska naturalnego, zwłaszcza jeśli chodzi o zasoby wody przeznaczonej do spożycia.
Przedmiotowy projekt będzie miał wpływ na grupy docelowe poprzez:
- budowę kanalizacji deszczowej, co wpłynie bezpośrednio na bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie tych zamieszkujących tereny podatne na zalania;
- budowę zielono-niebieskiej infrastruktury, ponieważ dostęp do obszarów zielonych poprawia jakość życia mieszkańców, stwarzając miejsca rekreacyjne, promując zdrowy styl życia i poprawiając psychiczne samopoczucie;
- działania edukacyjne, które pozwolą zwiększyć świadomość społeczną na temat zrównoważonego rozwoju, pobudzając ludzi do aktywnego udziału w dbaniu o środowisko.
Cele projektu
Celem głównym Projektu jest zwiększenie odporności miasta Grudziądz na zmiany klimatu oraz nadmierną ilość wód deszczowych pojawiających się w coraz częstszych ekstremalnych opadach poprzez budowę zbiorników retencyjnych, rozwijanie obiektów małej retencji oraz organizację dystrybucji wód opadowych, wykorzystanie rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury i rozwiązań opartych na przyrodzie.
Efekty i rezultaty Projektu
W wyniku realizacji Projektu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców zamieszkujących tereny podatne na zalania; poprawi się jakość życia mieszkańców w wyniku stworzenia miejsc rekreacyjnych, promujących zdrowy styl życia i wpływających na poprawę psychicznego samopoczucia; zwiększy się świadomość społeczna na temat zrównoważonego rozwoju.
Dzięki realizacji Projektu powstaną obiekty małej retencji o pojemności ok. 7,8 tys. m3, zostanie stworzona zielono - niebieska infrastruktura wybudowana w celu przystosowania się do zmian klimatu o powierzchni ok. 0,47 ha. Wybudowana zostanie sieć kanalizacji deszczowej o długości ok. 5,5 km.
Szacuje się, że do nowej lub udoskonalonej zielonej infrastruktury zyska dostęp ponad 19 tys. osób.
Blisko 800 osób zyska korzyści ze środków ochrony przed klęskami żywiołowymi związanymi z klimatem.
Wartość Projektu
Całkowita wartość Projektu: 23 334 355,11 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 18 971 020,41 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 14 607 685,71 PLN
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Małgorzata Paździor - Roclawskidata wytworzenia: 2024-09-06
- opublikował: Andrzej Lamparskidata publikacji: 2024-09-06 13:31
- zmodyfikował: Andrzej Lamparskiostatnia modyfikacja: 2024-09-16 08:03
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie