Biuletyn Informacji Publicznej
Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni Spółka z o.o. w Grudziądzu

Wyszukiwarka

Banery

Treść strony

Zgodność Projektu z zasadami

Zgodność projektu z zasadą równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami

Celem projektu jest zwiększenie odporności miasta Grudziądz na wpływy zmian klimatu oraz nadmierną ilość wód deszczowych pojawiających się w coraz częstszych ekstremalnych opadach poprzez budowę zbiorników retencyjnych, rozwijanie obiektów małej retencji oraz organizację dystrybucji wód opadowych z wykorzystaniem zielono-niebieskiej infrastruktury i rozwiązań opartych na przyrodzie. Realizacja Projektu przyczyni się również do osiągnięcia m.in.:

-Ograniczenie skutków występowania ekstremalnych zjawisk meteorologicznych tj. deszczy nawalnych i susz;

-Dystrybucja wód opadowych;

-Zwiększenie zielono-niebieskiej infrastruktury;

-Zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej obszaru objętego Projektem;

-Poprawa jakości środowiska naturalnego poprzez ograniczenie niekontrolowanego spływu wód deszczowych do rzek, kanałów i rowów;

-Poprawa bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców Grudziądza.

-Poprawa warunków bytowania i minimalizowanie skutków działania ekstremalnych zjawisk pogodowych prowadzi do zwiększenia dobrostanu mieszkańców oraz innych osób przebywających na terenie Miasta.

-Zmniejszenie ryzyka podtopień na terenach miasta pozwoli na zapewnienie tożsamych warunków egzystencji, niezależnie od różnic finansowych, rasowych, kulturowych, narodowych.

Efekty projektu będą dostępne dla wszystkich grup osób przebywających na terenie Miasta Grudziądza, tj. osoby takie doświadczą poprawy standardu życia wynikającego z realizacji Projektu. W zakresie realizowanego Projektu zostały wdrożone środki mające na celu zapewnienie pełnej dostępności miejsc oraz wszystkich jego elementów dla osób z niepełnosprawnościami, gwarantując im poczucie bycia równouprawnionymi użytkownikami. W ramach działań informacyjno-promocyjnych Wnioskodawca skieruje je do zróżnicowanych grup docelowych tj. :społeczność lokalna (mieszkańcy), w tym dzieci i młodzież oraz osoby z niepełnosprawnościami. Działania takie jak: tablice informacyjne, audycja telewizyjna oraz publikacja prasowa będą również miały charakter edukacyjny, które pozwolą z dotarciem projektu do wyżej wymienionych, zróżnicowanych grup docelowych. Treści będą dostosowane do określonych grup odbiorców, w szczególności dzieci (przyjazna w odbiorze forma i treść) oraz osób z niepełnosprawnościami (możliwość powiększenia tekstu).

 Zgodność projektu z zasadą równości kobiet i mężczyzn

Wnioskodawca zapewnia realizację zasady równości kobiet i mężczyzn na każdym etapie realizacji Projektu. Równość kobiet i mężczyzn należy rozumieć jako stan, w którym kobietom i mężczyznom przypisuje się taką samą wartość społeczną, równe prawa i obowiązki oraz gdy mają oni równy dostęp do zasobów (środki finansowe, szanse rozwoju). Zasada równości płci stanowi jedną z podstaw codziennej pracy w ramach zespołów, skierowanych do prac nad projektem, w tym także na etapie zatrudniania pracowników. Wnioskodawca na etapie przygotowania i realizacji Projektu w żaden sposób nie dyskryminuje, którejkolwiek z płci w dostępie do zatrudnienia i pracy u Wnioskodawcy. W projekcie nie wprowadzano sztucznego zróżnicowania ze względu na płeć tj. tradycyjnie ukształtowane role męskie lub żeńskie. Wnioskodawca w ramach zespołu projektowego dopuszcza możliwość pracy zdalnej, co pozwala na godzenie życia zawodowego z życiem prywatnym (work-life balance) ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pracowników o ograniczonej mobilności lub znacznej liczbie obowiązków niezwiązanych ze świadczoną pracą; takie podejście stanowi przykład tzw. pozytywnej dyskryminacji zmierzającej do wyrównywania szans kobiet w dziedzinach życia zawodowego przypisywanych mężczyznom. Efekty projektu również dostępne będą na równym poziomie bez względu na płeć.

 Zgodność z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Należy zaznaczyć, iż realizacja projektu nie powoduje naruszenia praw wskazanych w Karcie Praw Podstawowych. Wyeliminowane zostały jakiekolwiek ryzyka tzw. niedozwolonej dyskryminacji (dyskryminacji negatywnej tj. różnicowania dostępu do efektów projektu zw. płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne lub społeczne, cechy genetyczne, język, religię lub przekonania, poglądy polityczne lub wszelkie inne poglądy, przynależność do mniejszości narodowej, majątek, urodzenie, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Co więcej, realizacja projektu przyczynia się do realizacji art. 37 Karty Praw Podstawowych: ”wysoki poziom ochrony środowiska i poprawa jego jakości muszą być zintegrowane z politykami Unii i zapewnione zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju”.Wnioskodawca oświadcza, iż nie podjął jakichkolwiek działań dyskryminujących, sprzecznych z zasadami, o których mowa w art. 9 ust. 3 rozporządzenia nr 2021/1060 z dnia 24 czerwca 2021 r. oraz, że na terenie jednostki samorządu terytorialnego, od której jest zależne przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie obowiązują żadne ustanowione przez organy tej JST dyskryminujące akty prawa miejscowego.

 Zgodność z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych

Projekt jest zgodny z brzmieniem Konwencji o prawach Osób Niepełnosprawnych z dnia 13 grudnia 2006 r. (dalej KPON). Realizacja projektu pozwala na osiągniecie celu KPON, którym jest popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby niepełnosprawne oraz popieranie poszanowania ich przyrodzonej godności. Realizacja projektu przyczynia się do realizacji zasad KPON, a szczególności dotyczącej pełnego i skutecznego udziału i włączenia w społeczeństwo. W zakresie realizowanego Projektu zostały wdrożone środki mające na celu zapewnienie pełnej dostępności miejsc oraz wszystkich jego elementów dla osób z niepełnosprawnościami, gwarantując im poczucie bycia równouprawnionymi użytkownikami. Treści będą dostosowane do określonych grup odbiorców, w szczególności dzieci (przyjazna w odbiorze forma i treść) oraz osób z niepełnosprawnościami (możliwość powiększenia tekstu).

Metryka

  • autor lub odpowiedzialny za treść: Małgorzata Paździor - Roclawski
    data wytworzenia: 2024-09-24
  • opublikował: Andrzej Lamparski
    data publikacji: 2024-09-24 13:30
  • zmodyfikował: Andrzej Lamparski
    ostatnia modyfikacja: 2024-09-25 07:25

Rejestr zmian

  • zmieniono 2024-09-25 07:24 przez Andrzej Lamparski
  • zmieniono 2024-09-25 07:25 przez Andrzej Lamparski

« wstecz

Opis strony

redaguje: Małgorzata Paździor-Roclawski, tel. +48 56/4504919, e-mail: bip@bip.wodociagi.grudziadz.pl

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 22514
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2024-10-01 07:24:17